Adet Kabi Büyüklükleri Ve Özelikleri

Kadınlar için doğal bir döngü olan regl kanamaları çoğu zaman yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Günlük yaşamımı kısıtlayan bu dönemler benim için adeta bir kabus gibidir. Kanama ile başlayan karın ağrıları, üşüme veya terlemeye olmadık zamanlarda ped değişimleri de eklenir. Günlük yaşamda oldukça aktif olduğumdan sık-sık ped değiştirme ihtiyacı hissettiğimde sürekli tuvalete gitme ihtiyacı ise bir başka sorundur. Fakat artık bu sıkıntılarım adet kabı kullanmaya başlamamla son buldu.

Adet kab seçiminde doğru boyut nasıl belirlenir?

Spor yapıyorsanız, yaşınız da 30’un altında ise küçük boy adet kabı denemelisiniz. Doğum yaptıysanız, sporla pek aranız yoksa ve 30 yaşın üstünde iseniz büyük boy adet kab sizin için ideal seçim olacaktır. Regl dönemlerinin hem hijyenik hem de ekonomik bir temizlik ürünü olan adet kab, hayatımda adeta yepyeni bir dönem başlattı.

Boyutu seçiminde önemli olan faktörler

Sizin için doğru boyut hangisidir?

Regl kanamalarını adet kab ile kontrol altında tutuyorum

Adet kanamasının ped kullanımında kontrolü neredeyse imkansızdır. Oysa adet kabla bu çok kolay. Üstelik her tuvalete gittiğimde kolayca adet kabı çıkarıyor, temizliyor ve tekrar kullanıyorum. Yani artık yanımda ped taşımıyorum. Vücuduma en iyi adapte olan ürünü bulduğumda o kadar çok rahat ettim ki, şimdiye dek neden daha önce kullanmaya başlamadım diye düşündüm. İlk duyduğumda biraz ön yargılı yaklaşmıştım ama yanılmışım. Büyük ve küçük ölçüleri, renkleri ve çeşitleri ile her bünyeye ve her zevke hitap eden adet kab yaşamımı o kadar kolaylaştırdı ki, çoğu zaman regl döneminde olduğumu bile unutuyorum.

Adet kab büyüklükleri

Adet kab üreticileri kadınların değişen bünyelerine en iyi adapte olacak adet kab çeşitlerini üretmişler. Büyük ve küçük ölçülerde üretilen adet kab büyüklükleri arasında doğum yapmış ve kanaması fazla olan biri olarak büyük boy adet kabı seçmemin mantıklı olacağını düşündüm. Kullanmaya başladıktan sonra da doğru bir seçim yaptığımı gördüm. Adet kabın seçiminde rol oynayan birkaç etken var. Bunların üzerinden geçtiğimizde doğru ölçülerde adet kab seçimini daha kolay yapacaksınız.

Adet kab boyutu seçiminde önemli olan faktörler

Adet kab üreticileri genelde iki farklı boyutta regl fincanı üretmektedir. Bunlar biri küçük, diğeri ise büyük boyuttadır. Doğum yapmamış ve 30 yaş altı kadınlar küçük adet kabı tercih ederken, vajinal doğum yapmış ve yaşı daha büyük kadınlar büyük ebatları tercih etmektedir. Yaş olarak 30 yaşın altında olsa da adet kanaması fazla olanların tercihini büyük boydan yana kullanmaları doğru bir seçim olacaktır. Ana başlıklarla adet kab seçimini etkileyen faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

Adet kanaması yoğunluğu

Adet kanama yoğunluğu kadından kadına değişen bir durumdur. Yoğun kanamalarda daha sık değiştirilen adet kap, yoğun olmayan kanamalarda günde 1-2 kez değiştirilen pratik ve konforlu bir hijyen ürünüdür.

Anatomik yapı

Her kadının anatomik yapısı kendine özeldir. Doğum yapmamış, vajinal yolla tek veya çoklu doğum yapmış kadınların anatomik yapısı adet kap seçiminde önemli rol oynar.

Bakirelik

Adet kap kullanımı bakire bir bayan için uygun değildir. Doğum yapmamış, vajinal yolla doğum yapmış genç veya olgun kadınlar için uygundur.

 

Sportiflik

Sportif bayanlar için pelvik kasları güçlü kadınlar olarak küçük boy adet kap yeterlidir. Pelvik kasları zayıf ve çoklu doğum yapmış kadınlar için büyük boy tavsiye edilmektedir.

Gebelik

Gebelikte adet kanaması yaşanmadığından herhangi bir hijyen ürünü kullanımı söz konusu değildir. Fakat bazı kadınlar ilk aylarda veya gebelik süresince adet görmeye devam edebilir. Adet kap gebelikte regl olan kadınların da rahatlıkla kullanabileceği sağlıklı bir hijyen ürünüdür.

Yaş

Vajina kasları yaşla birlikte zayıflar. Bu nedenle büyük ve küçük adet kab arasında seçim yapmada yaş önemlidir. 30 yaş altı kadınlara küçük boy adet kab önerilirken, 30 yaş üzeri ve doğum yapmış kadınlara büyük boy önerilmektedir. 30 yaş üstü ve doğum yapmış biri olarak ben de büyük boy adet kab kullanıyorum.

Sizin için doğru boyut hangisidir?

Tamam, şimdi sizin için doğru boyutu belirleyen en önemli faktörün ne olduğuna bir göz atalım. Yine de adet kabın boyutu ile ilgili emin değilseniz endişelenmeyin. Çünkü aynı endişeleri yaşayan tek kadın siz değilsiniz. Ben de aynı endişeleri yaşayan bir kadın olarak ilk etapta boyutunun daha küçük veya daha büyük olması gerektiğinden emin olmadığımı hissettiğim zamanlar oldu. Tabi ki hamilelik veya bekaret durumu hariç. Burada önemli olan kanama yoğunluğu ve anatomik yapıdır. Bunu belirleyecek olan sizsiniz. Anatomik yapınıza ve kanama yoğunluğunuza uygun ebatı deneyerek en doğru adet kab boyutunu kolayca bulacaksınız.

 

Adet kap için doğru büyüklüğü nasıl bulacağınıza dair kişisel ipuçları vermek istiyorum. Aşağıdaki tabloda size en uygun olanı belirleyerek adet kap büyüklüğüne karar verebilirsiniz:

Küçük

1.70’e kadar boyu olan normalden ince yapılıysanız,

Haftada birkaç kez spor yapıyorsanız,

Henüz vajinal yoldan doğum yapmadıysanız.

Büyük

Yaklaşık 1.70 boylarındaysanız

Normal atletik ya da daha az fitseniz

Vajinal yoldan doğum yaptıysanız.

Adet kab özellikleri

Tıbbi kullanıma uygun silikondan üretilen adet kab, ped veya tamponların aksine son derece kullanışlı ve rahattır. Tampon kullanmamış biri olarak ben bile adet kabı kısa sürede kullanmayı öğrendim. Pedlerde yaşadığım sıkıntıların hiç birini yaşamadım. Sürekli nemli kalan vajina bölgesinin enfeksiyonlara ne kadar açık olduğu tüm kadınlar tarafından biliniyor. Üstelik adet kanını toplamıyor, absorbe ediyor. Bu da yoğun kanama dönemlerinde sızıntı gibi riskleri de beraberinde getiriyor.

Çoğu zaman ihtiyaç duymama rağmen pedimi değiştirme fırsatı bulamadığım dönemlerde bu sıkıntıyı çok yaşamıştım. Ya pedim sızdırırsa, ya mikrop kaparsam veya yanıma ped almayı unuttuysam diye her adet döneminde stresim hat safhadaydı. Adet kab kullanmaya başladıktan sonra tüm bu sıkıntılarım yok oldu. Üstelik pedlere verdiğim paraya göre son derece ucuza geliyor.

Adet kabın şekli ve büyüklüğü

Adet fincanı olarakta bilinen adet kabın şekli her ne kadar üretici firmalara göre değişse de, takıp çıkarmaya yarayan bir sapı olan bir fincana benziyor. Son derece esnek bir yapısı var. Katlanıp bırakıldığında hemen eski şeklini alıp açılarak fincan şeklini alıyor. Farklı renkleri de mevcut. Büyük ve küçük ölçülerde birçok renkte adet kab görüyoruz. Adet dönemleri dışında saklama kabında muhafaza ediyorum ve yanımdan hiç ayırmıyorum. Olası sürprizlere karşı her zaman hazırlıklıyım. Erken bir adet döngüsünde hemen çantamdan çıkartıp ilk bulduğum tuvalette kullanıyorum. Bu benim için büyük bir rahatlık…

Sayfamızı ne kadar yararlı buldunuz ?

  • 3.7142857143/5
  • 14 ratings
14 ratingsX
cok kötü kötü hmmm ok çok güzel
21.4% 0% 14.3% 14.3% 50%