Adet Kap Kullanın, Tasarrufa Merhaba Deyin

Gerçeğini düşündüğümüz zaman, tüm kadınların regl olması en doğal ve sağlıklı gelişimin göstergesidir. Ama yine de Türkiye’de tabuların ötesine geçilip bu durumun üstesinden gelmek çok kolay olmuyor.
Markete gidip hijyenik ped istemek bile ayıp olarak sayılan bir zamanda yaşadığımızı söylemek zorundayız. Türkiye’de yılda 1,5 milyar hijyenik pedlere harcama yapılıyor, günlük pedler ise bu rakam 550 milyon olarak görülüyor.

Diğer bir ürün olarak tampon kullanımı ise 18 milyon civarında tüketim oranına sahip. Bütün bunların toplam piyasa değeri 500 milyon lira ediyor denebilir. Satışlarda elde edilen KDV yüzdesi 18’dir. Çok kaba hesaplamalar ile devlet 90 milyon lira vergi gelirini alıyor sonucuna varmaktayız.

Doğal bir gelişim sonucu regl olmanın karşılığında vergi ödemek gibi bir haksızlığa maruz kaldığımız büyük bir gerçek. Peki, vergi alma hakkı kimde? İşte tartışma şu an bu çerçevede ilerliyor. Her yıl kadınlardan regl vergisi olarak 90 milyon lira para kesiliyor.

Vergi Alınması Ciddi Bir Tartışma Konusu

Avrupa bunu ciddi olarak tartışıyor. Tartışmaya verilen isim ise „tampon vergisi“. Yaklaşık iki yıl önce, İngiltere’deki Laura Coryton adındaki üniversite öğrencisi tartışmanın başlangıcına imzasını atmış. Onun argümanı çok açık. Devlet hayvan eti gibi „egzotik“ et türlerinden ya da helikopter gibi ultra lüks araçları satın alan bireylerden vergi talebinde bulunmuyor.
„O zaman neden hijyenik ürünlerin kullanımı hakkında vergi var?“
Düşünüldüğü zaman etin yanı sıra helikopter satın almak ve kullanmak özel bir seçimdir. Aynı zamanda lüks bir seçim olarak sayılmalıdır. Ama regl bir kadın seçenek değildir, aksine üreme için olması gereken bir süreçtir. Doğasının gereği zorunda olduğu bir evre için vergi ödemesi haksızlık değil mi? Hijyenik kadın pedleri ve tamponlar gibi ürünlerin eksikliği kadınlar için düşünülemez bir gerçek. Bu ürünler olmadan kadınların her ay ihtiyaçlarını giderebilmesi mümkün olmayacaktır. Aksi halde, bu birçok sağlık sorununa davetiye çıkacaktır. Bu yüzden vergiye tabi tutulacak bir lüks kategorisine bu ürünler giremez, girmemelidir.

Coryton çok fazla destek almayı da başardı. Yaklaşık 320 bin kişi „Change.org“ da açtığı bir çevrimiçi başvuruyu imzaladı. Sokakta çok fazla hareket vardı. Sesleri çok güçlü geliyordu.

Maliye Bakanı, „Vergi oranı, AB tarafından zaten izin verilen en düşük vergi oranıdır ve yüzde 5’lik bir orana sahiptir“ dedi. Ancak, yine de bu alınan vergilerin tümünü Avrupa Komisyonu’na transfer edeceğine söz verdiler.

Yıllık olarak 68 milyon liraya denk gelen bu hijyenik ped vergi gelirlerinin kadına yönelik şiddete karşı mücadele eden derneklere bağışlayacaklarını duyurdu. Fransa da bu konuda İngiltere’yi takip etti.

Ayrıca vergi oranını % 20’den %5,5 seviyesine düşürdüler. Şimdi dikkat Avrupa Komisyonu’nda. İngiltere umudunun devam ettiğini vurguluyor. „Kısa bir süre içinde AB mevzuatı değişecek ve yüzde 5’in altında vergilerin alınmasına izin verilecek“ diyorlar. Darısı Türkiye’nin başına.

Yaklaşık 320 bin kişi „Change.org“ da açtığı bir çevrimiçi başvuruyu imzaladı.

Bir Ömür Boyu Kadınların Regl Döneminin Maliyeti

Regl dönemi birçok kadın için stresli ve sinir bozucu olarak geçiyor. Sadece sinir bozucu değil, aynı zamanda pahalı bir dönem haline de gelmeye başladı. Bir kadının her ay regl olduğunu düşündüğümüz zaman aylık hijenik ürünlerin maliyetini hesaplarsak rakam çok korkutucu bir seviyeye ulaşıyor.

Kadınların Adet Kap Ve Benzeri Hijyenik Ürünlere Ne Kadar Harcıyor?

Bir kadının 13 yaşında adet dönemine başladığını ve 51 yaşına kadar da bu dönemi her ay yaşayacağını varsayarsak, bu 38 yıl eder ve 38 yılda kadınların yaptığı maliyet 16000 Euro ediyor.

Kural üç ila yedi gün sürmesi. Bu da toplamda 2,280 gün veya 6.25 yıllık bir süre demek. Ve bu, tamponlar, pedler, külot astarları, iç çamaşırları, kontraseptifler ve hatta ağrı kesiciler, çikolatalar için ek olarak da çok masraf yapıldığı anlamına geliyor.

Bu fatura, Amerikan Haber Ajansı’nda konu olarak açıldı ve çikolata maliyetinin hesaplanmasını içeriyordu. Özetle, aslında bir kadının hayatında geçirdiği normal yenilenme süreci için harcadığı ve düşündüğümüzde de çöpe attığı para 16 bin Eurodur!

Bir erkeğin arabasını yenileyebileceği, futbol sezonu biletlerini kapatabileceği ya da büyük yatırımlara finanse edebileceği bir miktar. Bu hiç de adil değil. Bir diğer yandan da erkeklerin kozmetik dünyasına bakalım:
Doğalarını kontrol altında tutmak için ne yapmaları gerekiyor? Örneğin sakal büyüdüğünde nasıl bir yol izlerler? Haber ajansı, Paris’te temsili olmayan bir çalışma yürütmüş, kadın ve erkeklere yönelik kozmetik ve kişisel bakım ürünlerini ve yapılan harcamaları karşılaştırmıştır. Sonuç olarak erkekler için tıraş kreminin, kadınların kullandığı ürünlere göre daha ucuz olduğu ortaya çıkmış. Ayrıca, deodorant ve erkeklerin yaptığı en büyük harcama olan saç kesim araçlarının da hesaplanmasının daha ucuz bir rakama geldiği tespit edilmiş. Ve bunlar sadece örnek teşkil ediyor. Sonunda, burada kadınların her şekilde daha fazla masraf yaptığı ortaya çıkıyor.

Şimdi Tasarruf Etme Zamanı

Hijyenik ürünlere kadınların yaptığı maliyetlere yukarıda değindik. Çok fazla harcama ve ekstra maliyet karşısında artık biraz da tasarruf ve yanında da konfor istemez misiniz?

adet kaplar, günümüzdeki her kadın için ekstra konfor sunabilecek ve diğer ürünlere göre daha az maliyeti olan bir hijyenik üründür. Kadınların konforu, diğer günlerden menstruasyon günlerini farklı kılabilmektedir. Bu sayede hem daha rahat hareket etme alanı hem de maliyet olarak daha az harcama yapma imkanı ortaya çıkmaktadır.

Adet kap vajinaya yerleştirilen ve vajinada asılı olan adet kanına uyumlu olarak üretilmiş özel olarak üründür. Bu hijyenik bir üründür. Değiştirilme saatlerine dikkat edildiği taktirde sağlığa zararlı olan hiçbir etkisi de yoktur.

Adet kap, hijyenik olarak üretilmiştir ve kullanımda olduğu sürece kanamanın sızmasına engel olmaktadır. Kullanmadan önce eller temiz kalırsa ve yerleştirme sıklığı arttırılırsa vücuda hiçbir zararı da yoktur. Kullanım kılavuzunda açıklandığı gibi, adet kap paket üzerinde belirtilen yerden açılmalı ve hemen hava ile çok temas etmesine izin verilmeden uygulanmalıdır.

Adet kaplar, kadınların hijyenik ped kullanırken karşılaştıkları sosyal ve hijyenik problemleri ortadan kaldırır. Bu kaplar, yaygın olarak kullanılan günümüzdeki en çok bilinen hijyenik pedin aksine, vajinadan dışarı atılmadan önce kanın emilmesini sağlar.

Bir adet kap kullanıldığında, adet kanı vücuttan çıkmadan önce vajinada emilir. Pedler tipine kıyasla kapların da farklı uzunluklarda ve emiş kapasitelerinde üretilmesi mümkündür. 

Toksik sendroma engel olabilmek için adet kapları sık sık değiştirmek yeterlidir. Adet kabın vajinada 6 saatten fazla tutulmaması, sendromdan uzaklaşmak için ilk şart olacaktır. Adet döngüsünü, vajinal akıntıyı veya günlük hijyeni önlemek için adet kapları kullanmaktan kaçınmayın. Yılda yapılan harcamaların önüne geçmek ve biraz da tasarruf etme zamanı artık gelmedi mi?

Sayfamızı ne kadar yararlı buldunuz ?

  • 5/5
  • 2 ratings
2 ratingsX
cok kötü kötü hmmm ok çok güzel
0% 0% 0% 0% 100%

Adet Kap Kullanarak Tüm Masraflardan Kaçınmaya Ne Dersiniz?

Neyse ki, tamponlar ve pedler yerine başka bir şey daha kullanabiliriz: Adet kaplar. Silikondan yapılmıştır ve bir kapak şekline sahiptir. Esnek olduğundan, vajina içinde bükülebilir ve kolayca yerleştirilebilir. Yerleştirdiğinizde, kan emmeden toplanmasını sağlar. Kabı çıkarırken, boşaltmak gerekir, ardından da sabunla yıkayıp geri koymak gerekir. Adet dönemi bittiğinde, kap su ile kaynatılarak sterilize edilebilir ve sonraki adet dönemine kadar saklanabilir. Ayrıca oksijen bakımından zengin su, sirke veya doğal sabunla da temizleyebilirsiniz.

Menstrüasyon Kabının Avantajları

Menstrüasyon kabının avantajları arasında herkesin hoşuna gidebilecek detaylar da bulunur. Aynı zamanda gereksiz olarak alınan vergilerden de uzak kalmış olabilirsiniz. Peki nedir bu avantajlar?
A

Ekolojiktir, çünkü silikondan yapılmıştır ve yaklaşık 10 yıl dayanabilir.

A

Ekonomiktir çünkü her kullanımdan sonra atılması gerekmez.

A

Zehirli maddeler içermediği için sağlıklıdır.

A

Kullanışlıdır çünkü herhangi bir değişiklik yapmadan bir tampon gibi kullanabilirsiniz.

A

Pedlerden farklı olarak, sistit gibi enfeksiyonları önler.

A

Adet kapların kapasitesi yaklaşık 30 ml'dir.

Genellikle iki beden vardır. İlki genç kızlar veya doğum yapmamış kadınlar içindir. Diğeri biraz yaşlı kadınlar ve anneler içindir.