Adet Kap Nasıl Temizlenir Ve Nasıl Saklanır?

Adet kabın temizliği ve saklanması son derece basit birkaç uygulamaya dayanır. Günde 2-5 kez değiştirilen adet kabın temizliğine dikkat etmek enfeksiyon kapma riskini ortadan kaldırma bakımından çok önemlidir. Tıbbi kullanıma uygun sağlıklı silikon yapısı ile gerek kullanımı gerekse temizliği kolay bir hijyen ürünüdür. Şimdi sizlere adet kabın temizliği ve muhafazası ile ilgili birkaç ipucu vermek istiyorum.

oder 

Adet kap temizliği her kadında adet kanaması yoğunluğuna göre farklı sürelerde yapılır. Adet kanı miktarının da gözlemlendiği adet kabın kullanımı, temizliği ve saklanması ile ilgili benim de şüphelerim vardı. Fakat zamanla adet kap temizliği ve saklanması ile ilgili tüm detayları pratik yaparak öğrendim. Benim adet kap kullanımında nasıl pratik yaptığımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Bu kulavuzda öğrenecekleriniz:

w

Adet Kab Temizliği

Adet Kabın Muhafaza Edilmesi

Adet Kab Temizliği

Ped ve tamponlar kullanıldıktan sonra direk çöpe atılır. Milyonlarca kadın pet veya tampon kullanarak atık çöp üretmekte, atık üretimi her ay periyodik olarak devam etmektedir. Adet kab ise yıllarca kullanıldığından hem atık çöp üretmez hem de diğer hijyen ürünlerine göre çok daha ekonomiktir.

 

Adet kab kullanmaya başladığımdan beri artık her ay hijyen ürünlerine bütçe ayırmak zorunda değilim. Yanımda yedek ped de taşımıyorum. Çünkü adet kabı temizleyerek tekrar-tekrar kullanıyorum. Böylece hem doğayı korumaya katkıda bulunuyor hem de ekonomik olarak tasarruf yapmış oluyorum. Şimdi gelelim adet kab temizliğinde izlenecek adımlara.

1. Adım: Ellerin Yıkanması

Adet kabın çıkarılması ve temizleme işlemi kanama derecesine göre günde ortalama 2-4 kez yapılır. Bunun için bir banyo veya tuvalete gitmek gerekir. Akarsuyun altında kimyasal içermeyen bir temizlik ürünü ile bir iki dakikada temizliği yapılıp tekrar kullanılır.

 

Tüm bu işlemleri yapmadan önce yapılması gereken ilk şey ellerin yıkanmasıdır. Birçok kadın gibi adet kabın temizliğinin nasıl yapılacağı konusunda benim de endişelerim vardı.

 

Yeterince temizlemezsem mikrop kapar mıyım gibi sorular sürekli beynimi kurcalıyordu. Fakat tüm bu endişelerimin yersiz olduğunu gördüm. Çünkü bir kadın olarak adet kabın temizliğini çok da güzel yaptım. Ellerimi dezenfekte ederek işe başladım. Çünkü adet kabın yerleştirilmesinde ve çıkarılıp temizlenmesinde en önemli adım ellerin iyice temizlenmesidir.

 

Seyahatte yanımda mutlaka bir dezenfekte edici sprey bulundurdum. Böylece halka açık tuvaletlerde adet kabın temizliği için kimyasal içermeyen bir temizleme ürünü aramak durumunda kalmadım.

 

„Not: Tanıtımda gördüğünüz sıvı kırmızı boyalı sudur.

2. Adım: Adet Kabı Çıkarın ve Boşaltın

Yavaşça çıkardığınız adet kabı boşaltarak temizlik işlemine başlayın. Ped veya tamponda olduğu gibi adet kapta adet kanı kurumadığından kolayca boşaltılır. Üstelik adet kanama miktarını da böylece görebilirsiniz.

3. Adım: Adet Kabı Temizleyin

Boşalttığınız Adet kabı kimyasal içermeyen bir temizleme mendili veya jelle kolayca temizleyebilirsiniz. Sıvı kalan kanı temizlemek çok kolay olacaktır. Bazı Adet kab üreticileri sterilizasyon için farklı çözümler üretebiliyor. Mesela temizlikte kullanmamız için özel bardaklar ve temizleme mendilleri sunabiliyor.

Adet kabın temizliğinde adet bitimine kadar her çıkarıp boşaltmada uygulanacak işlem bunlardan ibarettir. Adet bitiminde bir sonraki aya kadar muhafaza edeceğiniz adet kabı son kullanımdan sonra 3-5 dakika kaynatmalısınız. Böylece mikroplar ölecek ve muhafaza ederken bir sonraki kullanıma kadar temiz bir şekilde saklayacaksınız.

Adet Kabın Muhafaza Edilmesi

Her ay adet bitiminde adet kabı temizleyip kaldırıyor ve çantamda muhafaza ediyorum. Artık her ay ped veya tampon almaya son verdim.

 

Bir kez adet kab aldım ve hijyen ürünlerine her ay para vermekten kurtuldum. Aslında bu bile müthiş bir şey. Üstelik atık çöp üretimine de son verdim.

 

Adet kabı çıkartıyorum, temizliyorum ve pamuklu torbada saklıyorum. Ne kadar itina gösterirsem o kadar uzun yıllar kullanacağımı biliyorum.

 

Adet kabın uzun yıllar ilk günkü kalitesinde kullanabilmemiz düzgün muhafaza edilmesine bağlıdır. Kaliteli bir şekilde ve uygun ortamda saklanmazsa adet kabı o kadar da uzun süre kullanamayabiliriz.

Adet kabın muhafaza edildiği torba mutlaka pamuklu ve hava geçirir olmalıdır. Aynı şekilde çanta da hava geçirir olmalı, Adet kabın havasız ortamda kalmamasına dikkat edilmelidir.

Güneş görmeyen yerlerde saklanan adet kabın renginde herhangi bir solma veya deformasyon olmamakta, aksine güneş gören yerlerde muhafaza edilenlerde rengi solmaktadır. Adet kabın temizliği, hava geçirir yerde muhafaza edilmesi ve güneş görmemesi önemlidir.

Diğer hijyen ürünlerinin neden olduğu enfeksiyon ve toksik şok sendromuna göre son derece sağlıklı olan adet kab, yerleştirmesi, çıkarması, temizliği ve muhafazası oldukça pratik olan bir temizlik ürünü olup kadınların gözdesidir. Tüm spor faaliyetlerinde, günlük aktivitelerde kadınlar için adeta yaşamı kolaylaştıran ve hem ekonomik hem de sağlıklı bir ürün olarak yıllarca kullanılan adet kab, çantamdan eksik etmediğim en gözde hijyen ürünüm oldu.

Sayfamızı ne kadar yararlı buldunuz ?

  • 4.2352941176/5
  • 17 ratings
17 ratingsX
cok kötü kötü hmmm ok çok güzel
17.6% 0% 0% 5.9% 76.5%