Adet kabı nasıl çıkarılır?

Regl döneminde 8-12 saate kadar konforlu bir zaman geçirmeyi sağlayan adet kab, vajina kası ve vajina duvarı sayesinde güvenli bir koruma sağlar. Adet kabın yerleştirilmesinden çok çıkarma ile ilgili sorular soruluyor. Adet kab kullanımına yeni geçmiş biri olarak söyleyebilirim ki, hem yerleştirmesi hem de çıkarılması son derece pratik bir hijyen ürünü ile karşı karşıyasınız.

Üstelik kullanım boyunca ped ve tamponların yaşattığı nem hissini yaşamadan regl dönemini geçiriyor, uyuyup sabah uyandığımda rahatsız edici hiçbir duygu yaşamıyorum. Adet kabı çıkarmak için izlenecek adımları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu kulavuzda öğrenecekleriniz:
r
Hazırlık Aşaması

Adet Kabı nerede çıkaracağım?

t

Adet Kabı nasıl çıkarabilirim?

Adet dönemi öncesi adet kabının takılması ve çıkarılması ile ilgili birkaç kez pratik yapmanızı tavsiye ederim. Böylece çok daha rahat ve bir pratik şekilde kullanmaya başlayacaksınız. 

Hazırlık Aşaması

Adet kabı çıkarmak istediğinizde ilk yapmanız gereken şey ellerinizi iyice yıkayıp dezenfekte etmektir. Eller daima mikroplara maruz kalan organlardır. Bu nedenle hijyen bakımından ellerin temizliği önemlidir. Dezenfekte edici jellerin veya sabunların kullanılması yeterlidir. Her ne kadar ev ortamında el temizliği çok daha kolay sağlansa da daima yanınızda bir dezenfekte edici jel bulundurmanızı öneriyorum.

 

Özellikle halka açık alanlarda adet kabı çıkartıp temizlemek zorunda kaldığınızda çok işinize yarayacak. Çünkü kamu tuvaletlerinde ev tuvaletinde bulduğunuz temiz ortamı bulmanız mümkün değildir. Ben daima küçük bir temizleme jelini çantamda bulunduruyorum. Özellikle iş yerinde ve seyahatlerde çok işime yarıyor. Unutmamanız gereken şey, temizliğe dikkat etmediğiniz taktirde mikrop kapma riskinizin olduğudur.

Adet Kabı Nerede Çıkaracağım?

İlk aklınıza gelen yer tuvaletler olsa da, rahat edeceğiniz ve adet kabın temizliğini yapabileceğiniz her yer müsaittir. En uygun yer ise tuvalet ve banyolardır. Adet kabın çıkartılması ile ilgili kullanmaya yeni başlanan dönemde birkaç pratik yapmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Adet Kabı Nasıl Çıkarabilirim?

Baskı ile adet kabın içindeki basınç boşalacağından sapından tutup vajinadan aşağı çekmek çok kolay olmaktadır. Tampon kullanmayı biliyorsanız bu işlemleri daha rahat öğrenebilirsiniz. Daha önce tampon kullanmadıysanız sorun yok.

 

Birkaç pratikle bu işi rutine bindirmeniz çok kolay olacak.

 

Çıkartmakta zorlanırsanız adet kabı biraz daha yana çekmeyi deneyebilirsiniz. Bu sırada derin bir nefes almanız vajina kaslarını gevşeteceğinden işinizi kolaylaştıracaktır.

Bir iki pratikle son derece hızlı bir şekilde çıkarmayı öğreniyorsunuz. Ben pratik aşamasında adet kabı boya ile doldurdum ve dar bir bardağın içine yerleştirdim. Sonra dolu bardağın her iki yanına hafif bir baskı uygulayarak tuttum ve aşağı çektim.

Aslında yapacağınız işlem işte bu kadar basit. Adet kabın alt kısmına işaret parmağı ve başparmağınızla hafifçe bastırıyorsunuz.

Aslında bu işlemi tek parmağınızla da yapabilirsiniz. Tek parmağınızı kullanarak vajina duvarını kaptan hafifçe iterek uzaklaştırmanız durumunda da kolayca çıkarabilirsiniz.

Baskı ile adet kabın içindeki basınç boşalacağından sapından tutup vajinadan aşağı çekmek çok kolay olmaktadır. Tampon kullanmayı biliyorsanız bu işlemleri daha rahat öğrenebilirsiniz. Daha önce tampon kullanmadıysanız sorun yok.

Birkaç pratikle bu işi rutine bindirmeniz çok kolay olacak.

Çıkartmakta zorlanırsanız adet kabı biraz daha yana çekmeyi deneyebilirsiniz. Bu sırada derin bir nefes almanız vajina kaslarını gevşeteceğinden işinizi kolaylaştıracaktır.

Kısaca:

=

Ellerinizi iyice dezenfekte edin

=

Adet kabı çıkarabileceğiniz rahat bir ortam bulun

=

Fincanın her iki yanına hafifçe bastırın

=

Adet fincanı ileri geri oynatarak içerideki basıncın boşalmasını sağlayın

=

Çubuğundan tutarak yavaşça aşağı çekin.

Günde Kaç Kez Çıkarmalıyım?

Adet kabın günde kaç kez çıkarılıp temizleneceği aslında tamamen size kalmış bir şey. Adet kanamasının yoğunluğuna göre günde 2-4 kez değiştirmeniz yeterlidir. En fazla 12 saat kullanılan adet kabın gün içinde çıkarılma sayısı adet kanamasının yoğunluğuna göre değişmektedir. Kanama ölçüsünü takip etmek için mükemmel bir yöntem olarak adet kab benim tek ve gözde hijyen ürünümdür.

Adet Kab Kullananlar

Adet kab kullanan kadınlar artık yaşamın tadını regl dönemlerinde de çıkarıyor. Çünkü son derece pratik, ekonomik ve sağlıklı bir hijyen ürünü olarak kadınlar arasında giderek yaygınlaşıyor.

 

Doğa dostu olan adet kabı bir kez alın, yıllarca sorunsuz kullanarak regl dönemlerindeki sıkıntıları rafa kaldırın.

Sonraki adım?

Adet kabı çıkardığınızda bir sonraki adım adet kabın boşaltılması ve temizlenmesidir. Adet kap temizliği ile ilgili Adet kap temizleme kılavuzunu okuyun. Talimatta en pratik şekilde adet kap temizliğinin nasıl yapıldığını göreceksiniz.

Sayfamızı ne kadar yararlı buldunuz ?

  • 4.1363636364/5
  • 22 ratings
22 ratingsX
cok kötü kötü hmmm ok çok güzel
18.2% 0% 4.5% 4.5% 72.7%