Adet kabı yerleştirme

Kadın pedi ve tamponuna alternatif olarak üretilen adet kab, ekonomik oluşu, fonksiyonelliği, kullanım rahatlığı ve güvenirliği ile kadınların gözdesi olmaya başladı. Henüz çok fazla tanınmasa da, duyan her kadın benim gibi hemen denemek için vakit kaybetmiyor. Çünkü her ay çektiğimiz sıkıntıyı yalnızca biz kadınlar biliyoruz. Aylık ped ya da tampon alışverişini yapıyor, yanımızda paket-paket ped taşıyor, her kullanımdan sonra çöpe atarak atık oluşturuyoruz.

Üstüne üstelik ister ped ister tampon kullanalım, adet boyunca verdiği rahatsızlık ve huzursuzluğu bir türlü üzerimizden atamıyoruz. Çünkü adet kaba göre diğer alternatiflerin sızdırmazlığı asla tamamen güvenli değil.

Şimdi adet kabı denemeye karar veren kadınlar için akıllara takılan birkaç sorudan biri olan adet kabın yerleşimi ile ilgili son derece faydalı bilgiler vereceğim. Öyle ki, bu tekniklerle en pratik şekilde adet kabı yerleşimini öğrenecek ve bunu standart bir şekilde kolayca yapmaya başlayacaksınız.

Unutmayın, her kadın ilk etapta adet kabı mükemmel şekilde kullanamaz. Fakat birkaç pratikten sonra mükemmel bir şekilde kullanmaya başlar. Adet kabın yerleşimini adım-adım öğrenelim.

p

Hazırlık Aşaması

Katlama Teknikleri

t

Sıkça Sorulan Sorular

Hazırlık Aşaması

Her bedene uygun ölçüleri, her zevke uygun renk seçenekleri ile adet kab, adet günlerini sorun olmaktan çıkarıyor. Kullanmaya başladığımdan beri neredeyse varlığını bile unuttuğum adet kab sayesinde yaşam kalitem regl döneminde de aynı seviyede kalıyor. Bunları düşünerek elde edeceğiniz kazancın sizlerin yaşamında ne kadar büyük değişiklikler yapacağını tahmin etmenizi istiyorum. Çünkü bu düşünceler sizi motive edecektir.

 

Adet kab yerleşiminde ilk işimiz ellerimizi ılık su ve sabunla veya bir dezenfekte edici jelle temizlemek olmalıdır. Çünkü adet kab yerleşiminde temizlik çok önemli. Ellerimizin temizliğinden emin olduktan sonra adet kabı çantamızdan çıkarabiliriz.

Adet Kab Yerleşimi İçin Pratik Katlama Teknikleri

Yumuşak ve sağlıklı silikon yapısı ile adet kab katlanarak vajinaya yerleştiriliyor. En ideal yerleşim için katlama tekniklerini öğrenelim ve hiç de gözümüzde büyüttüğümüz gibi zor olmadığını görelim.

Aslında her yeni şeye olan tepki gibi adet kab kullanımına, özellikle de yerleşimi ile ilgili duyduğunuz kaygıya saygı gösteriyoruz. Çünkü bunlar normal tepkilerdir. Ben de ilk düşündüğümde neyle karşılaşacağımı bilmediğimden ön yargı ile yaklaşmıştım. Fakat tüm endişelerimin boş olduğunu gördüm. Adet kab siparişim geldiğinde çok heyecanlandım. Paketi açtım ve yumuşak, kolay katlanan ve tıbbi kullanım için silikondan üretilmiş adet kabı gördüm.

Kullanımı ile ilgili resimli ve detaylı bir açıklama eki yanında gelmişti. İncelediğimde ben de yapabilirim dedim. Adet kabı kullanarak hayatımda ne gibi olumlu değişiklikler yaşayacağımı düşününce daha çok heveslendim. Hemen adet kab katlama tekniklerini uygulamaya başladım.

C – Şeklinde Katlama

Adet kabı elinize alın. Bir elinizle gövdesini tutarken diğer elinizin başparmağı ile ağız kısmına bastırın. Yumuşak yapısı ile hemen çöken ağız kısmını diğer elinizle bükün. İkiye katlanan adet kabınız iç içe geçmiş C şeklini alacaktır. Bu yöntem, katlama tekniklerinden biridir. C şeklini alan kabı çok rahat bir şekilde vajinaya yerleştirebilirsiniz.

S – Şeklinde Katlama

Her iki elinizle adet kabı tutun ve yuvarlak olan şeklini iki elinizle bastırarak düz bir hale getirin. Sonra yine iki elinizle adet kaba S şeklini vererek katlayın. Ağzı açık ve yuvarlak fincanınız S şeklinde katlanıp küçülecektir. Yerleşim sonrası kolayca açılan ve eski halini alan adet kabın bu şekilde katlayarak ta kolayca yerleştirebilirsiniz.

Üçgen Katlama

Adet kabı katlamadaki amaç küçülterek yerleşimini kolaylaştırmaktır. Üçgen katlama da pratik yöntemlerden biridir. Adet kabı bir elinize alın. Diğer elinizin başparmağı ve işaret parmağı ile yaklaşık 1 cm kadar bir yükseklik oluşturacak şekilde katlayın. Diğer elinizle katladığınız bu kısmı çevreleyecek şekilde kalan kısmı katlayın. Adet kabınız üçgen şeklinde katlandı ve yerleşim için uygun bir şekil aldı.

Kabuk Katlama

Resminde de göreceğiniz gibi bu katlama şeklinde adet kabın ağzını bir uçtan tutarak dışa doğru kıvırıyorsunuz. Diğer elinizle kalan kısmı dışa kıvrılan kısmı çevreleyecek şekilde katlıyorsunuz. Katlama şekline karar verdiyseniz şimdi yerleşime geçebiliriz.

Adet Kab Nasıl Yerleştirilir?

İlk denemede mükemmel bir yerleşimi yakalayamayabilirsiniz. Hemen ümitsizliğe kapılmayın. Çünkü birkaç denemeden sona sizi hiç de rahatsız etmeyen yerleşimi yapmayı başaracaksınız.

Adet kab yerleşimi için rahat edeceğiniz bir ortama geçin. Tuvalet ve banyolar bu iş için uygundur. Pelvik tabanının rahat edeceği pozisyon kadından kadına değişebilir.

Oturur veya çömelir vaziyette pozisyon almak en uygunudur. Yerleştirmede zorlanacağınızı düşünüyorsanız ılık su ile ıslatabilir veya uygun bir yağla yağlayabilirsiniz. Menstural kabı elinize alın ve yavaşça yerleştirin. Yerleşimden hemen sonra katladığınız adet kab açılacak ve eski halini alacaktır.

Açılıp açılmama konusunda endişeniz olmasın. Kontrol etmek isterseniz gövdesine dokunabilir, balon şeklini aldığını hissedebilirsiniz. Pelvikte bir müddet katlanmış şekilde tutup sonra bırakırsanız en doğru yerleşimi yakalarsınız. Ayakta, tuvalette oturarak veya çömelerek adet kab yerleşimini pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Adet Kab Hızla Açılır

Adet kab yapı olarak hızla açılır ve eski şekline geri döner. Kontrol etme ihtiyacı hissederseniz, adet kabın sap kısmına yakın dibine elle dokunabilir, balon hazneyi hissedebilirsiniz. Dilerseniz sapından tutup sağa sola çevirebilir, açıldığını hissedebilirsiniz.

Adet Kabın İlk Kullanımı

İlk kullanımda adet kabı 5 dk kaynatmanızı öneriyoruz. Ellerinizin temizliği de çok önemlidir. Her yerleştirme ve çıkarmada ellerin dezenfekte edilmesi mikrop kapmamak için dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır.

Günde ortalama 2-4 defa değiştirilen adet kabın yerleşiminde ve çıkartılmasında hijyene dikkat etmek için yanınızda temizleme jeli bulundurmanız işinizi çok kolaylaştıracaktır. En fazla 12 saatte bir adet kabı değiştirebilir, her seferinde temizleyip tekrar kullanarak yıllarca aynı kabla konforlu bir regl dönemi geçirebilirsiniz.

Adet Kabı yerleştirmede sıkça sorulan sorular

Adet kabın uygun bir şekilde yerleşip yerleşmediğini nasıl anlarım?

Menstrual Kabı satın aldığınızda kullanım öncesi elle bastırıp açılıp açılmadığını kontrol etmelisiniz. Yerleştirirken parmaklarınızla regl bardağının iki yanından bastırın ve sonra bırakın. Menstrual kab açıldığında serviksi çevrelemeli ve sıvı akışına engel olmalıdır.  Birkaç kullanımdan sonra pratik sahibi olacak ve Menstrual kabın düzgün yerleşip yerleşmediğini hemen anlayacaksınız.

Adet kap düzgün açılıp yerleşmezse ne yapımalı?

Yerleşim sonrası adet kabın çemberi hızlı bir şekilde açılmalıdır. Açılmadıysa çıkartıp katlayarak tekrar yerleştirebilirsiniz. Adet kabı olabildiğince derine yerleştirdiğinizden emin olun. Gerektiğinde pelvik kaslarını kullanarak hafif dik pozisyonda veya pelvik tabanı ile aynı doğrultuda adet kabın doğru yerleşmesini sağlayabilirsiniz. Böylece vajina duvarına tam olarak yerleşim sağlanacaktır.

Adet kabı çok hızlı açılıyorsa ne yapılmalı?
Adet kabı düzgün açılmadığı gibi bazen çok hızlı ve erken açıldığı durumlar da olabilir. Bu durumda ucundaki sapi tutup yerlestirirseniz hızlı açlmasına engel olursunuz.
Adet kap yerleştirmesi ne kadar sürebilir?

Kullanma talimatında biraz karışık görünse de aslında adet kap kullanımı çok kolaydır. İlk etapta biraz tuhaf görünse de birkaç pratikle kolayca her kadın alışmaktadır. Ben 3-4 kullanımda buna alıştım. Bu dönem tampon kullanımı kadar hızlı ve pratik oldu. Yani her şey çok pratik ve kolay.

Faydalı video eğitimi

Ve Sonra?

Adet kabın yerleştirilmesinden sonra temizlemek ve tekrar kullanmak için birkaç saat bekleyebilirsiniz. Hissedilen şeyler tampon kullanımı ile aynıdır. Adet kabın avantajı daha uzun süre kullanılması, temizliğinin ve yerleşiminin kolay olması ve sonrasında aynı kabın temizlenerek tekrar kullanılmasıdır. Değiştirme ihtiyacı hissettiğinizde kullanma kılavuzundaki talimatlar doğrultusunda çıkartıp temizleyerek tekrar kullanabilirsiniz.

Adet Kabı Yerleştirme Sayfamızı nasıl buldunuz ?

  • 4.1428571429/5
  • 7 ratings
7 ratingsX
cok kötü kötü hmmm ok çok güzel
14.3% 0% 14.3% 0% 71.4%